Kunming Botanik Enstitüsü (Yunnan, Çin) ile İş Birliği Protokolü İmzalandı

10 Kasım 2023, Cuma 294

Artvin Çoruh Üniversitesi ile Çin Bilimler Akademisi Kunming Botanik Enstitüsü arasında imzalanan iş birliği protokolü, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e, Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu tarafından takdim edildi.

28-31 Ağustos 2023 tarihinde Çin’in Yunnan bölgesinde gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma çağrılı konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ile Kunming Botanik Enstitüsü yetkilileri arasında, uluslararası sempozyum sürecinde gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, beş yılı kapsayan bir iş birliği protokolü imzalandı. Protokolü, Çin Bilimler Akademisi Kunming Botanik Enstitüsü adına Enstitü Müdürü Prof. Dr. Hang Sun, Artvin Çoruh Üniversitesi adına Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu imzaladırlar.

Bu protokol ile her iki kurum; sistematik, evrim, biyocoğrafik tarih ve bitki çeşitliliğini koruma gibi alanlarda karşılıklı olarak bilim insanı değişimi, teknik eğitim için proje hazırlığı, ortak araştırma faaliyetleri (bitki materyal değişimi, DNA barkodlama, botanik bahçesi inşaatı vb.), bilimsel dergi değişimi konularında iş birliği ve etkileşimleri kabul etmiş oldular.